JEDZENIE OKOŁOTRENINGOWE

JEDZENIE OKOŁOTRENINGOWE

Nawet jeżeli ćwiczysz regularnie i starasz się podczas treningu dać z siebie wszystko, nie zawsze możesz uzyskać oczekiwane efekty. Niezależnie od rodzaju i częstotliwości Twojej aktywności fizycznej, musisz zadbać o dostarczenie organizmowi składników odżywczych. Jakie jest najlepsze jedzenie okołotreningowe? Jedzenie przed czy po treningu – co jest prawdą, a co mitem? Co jeść przed i po treningu?

Co zjeść przed treningiem, a co zjeść po treningu, by nie czuć się głodnym i nie podjadać kalorycznych przekąsek? Temat jedzenie okołotreningowe urosło do tak olbrzymich rozmiarów, że dziś nastał czas by obalić kilka mitów.

Z tego artykułu dowiesz się m.in. że przed treningiem nie musisz spożywać magicznej formuły. Dodatkowo, dowiesz się, że zjedzenie posiłku o godzinie 23:00 może przyspieszyć efekt redukcji tkanki tłuszczowej. Dostarczanie odpowiednich składników Twojemu organizmowi pomoże Ci osiągnąć oczekiwany efekt i sprawić, że będziesz czuć się pełna sił, nawet po intensywnym wysiłku.

JEDZENIE OKOŁOTRENINGOWE

Całe zagadnienie jest bardzo skomplikowane, ponieważ to, co spożywamy przed i po treningu uzależnione jest od naszego celu, diety, rodzaju treningu, oraz godziny, w której go wykonujemy. Posiłek przed treningiem, nawet dość kaloryczny, wcale nie musi oznaczać zaprzepaszczenia efektów treningu. Z tego względu cały temat podzieliłam na dwie części. Jeden dla osób, których celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Drugi dla osób, których celem treningu jest wzrost masy mięśniowej lub wytrzymałości.  Każdy rozdział zawiera 3 warianty, które szczegółowo opiszę. Dzisiaj skupię się na bardziej popularnym celu, czyli na redukcji tkanki tłuszczowej – zaczynamy!

zestaw metamorfoza

Ważna informacja, którą musisz zapamiętać

– najważniejszy jest fakt, że stosujesz dietę, czyli wiesz co i ile jesz, oraz fakt, że podejmujesz aktywność fizyczną. To powoduje, że zbliżasz się do wyznaczonego sobie celu. Odpowiednio skomponowane żywienie i suplementacja w godzinach około treningowych ten efekt przyspiesza. Posiłek po treningu bywa niezbędny, zwłaszcza gdy potem idziesz do pracy lub czekają Cię kolejne codzienne wyzwania – istotne jest, byś świadomie wybrała, to, co pomoże Ci kontrolować poziom glukozy we krwi i nie być głodnym.

To nie jest tak, że kiedy nie możesz czegoś jeść przed/po treningu, lub gdy nie masz zalecanej suplementacji, to efektów nie będzie. Będą – kluczowym czynnikiem zawsze jest to, co i w jakich ilościach jesz przez cały dzień. Odpowiednio skomponowane posiłki przed i po treningu, wraz z suplementacją około treningową to działania, które mocno przyspieszą efekty.

Czy mogę jeść przed treningiem? Dieta a skuteczność treningu

Osoby, których celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, muszą skupić się na zachowaniu deficytu kalorycznego, czyli na spożywaniu mniejszej ilości kalorii niż potrzebuje aktualnie organizm. Niestety deficyt kaloryczny powoduje stan, w którym zaczynamy mieć mniej energii i odczuwamy głód. Decyzja, co jeść przed treningiem i co jeść po treningu zależy od pory dnia, Twojego grafiku i zaplanowanych aktywności. Musisz obserwować swój organizm i tak planować posiłki, by nie przejadać się, ale też nie myśleć ciągle o jedzeniu. Dlatego też niezmiernie ważne jest spożywanie dobrej jakości produktów, zachowując odpowiedni rozkład makroskładników. Z tego względu priorytetem przy planowaniu posiłków i suplementacji około treningowej jest nie tylko nasilenie spalania tkanki tłuszczowej, ale także przyspieszenie regeneracji całego organizmu.

Trening na czczo – co zjeść po treningu?

Wstajesz o 5, trenujesz o 5:30 – czasami tak jest. Wiele kobiet na siłę próbuje coś zjeść przed treningiem, ale wcale nie trzeba jeść przed ćwiczeniami. Wręcz przeciwnie – trening na czczo daje super możliwości. Masz duży zapas energii ze względu na zjedzenie kolacji. Dzieje się tak jeśli zjadłaś kolację zalecaną w e-booku „Mój plan – Twój efekt”. Jest to kolacja oparta na węglowodanach. Odpowiednio niski poziom cukru w krwi pozwoli na spalanie tkanki tłuszczowej. W takim przypadku wystarczy mały zastrzyk dodatkowej energii:  kawa, lub spalacz tkanki tłuszczowej z kofeiną.

Pod koniec treningu (gdy zaczynasz odczuwać trudy wysiłku) spożywasz zestaw aminokwasów w płynie np. REGE DRINK z dodatkiem magnezu. Spożycie takiego produktu zapoczątkowuje regenerację organizmu – pomoże chronić Twoje mięśnie, co jednocześnie wymusza wykorzystanie tkanki tłuszczowej, jako źródła energii oraz sprawi, że szybciej odzyskasz siły po skończonej sesji.

JEDZENIE OKOŁOTRENINGOWE

Po treningu szybki prysznic i posiłek zawierający obowiązkowo węglowodany oraz białko. Forma posiłku nie ma znaczenia, może być płynna, półpłynna, lub stała. Jednak w tym miejscu idealnie wpasowuje się popularna owsianka z owocami i odżywką białkową lub np. posiłek, który jest na moim blogu kulinarnym, czyli proso ekspandowane z odżywką białkową i malinami.

15-30 min przed treningiem: kawa lub spalacz tłuszczu zawierający kofeinę np. SLIM BURN KLIK

Pod koniec treningu i bezpośrednio po jego zakończeniu: zestaw aminokwasów np. REGE DRINK KLIK

15-30 minut po zakończeniu treningu: posiłek zawierający węglowodany oraz białko

Trening w środku dnia – co zjeść przed i po treningu?

Gdy trenujemy np. o 12 czy 16 to tak naprawdę nie ma większych komplikacji z jedzeniem przed i po treningu. Posiłek spożywamy wtedy 1-2 godziny przed treningiem. Jeśli zjesz 3 godziny przed, też będzie ok – zależy, ile masz posiłków w trakcie dnia. Bardziej istotne od tego, co jeść przed treningiem jest, to kiedy spożyjesz posiłek – jeśli zrobisz to chwilę przed rozpoczęciem ćwiczeń, możesz odczuwać znaczny dyskomfort lub dolegliwości ze strony układu trawiennego. Zbyt duża przerwa w jedzeniu przed treningiem też nie jest wskazana. Zamiast skupić się na ćwiczeniach, będziesz stale myśleć, co jeść po treningu.

Posiłek spożywany przed treningiem może mieć dowolny rozkład makroskładników, ale jeżeli masz możliwość wyboru, zjedz posiłek białkowo-tłuszczowy. Taka potrawa spowoduje, że możesz mieć trochę mniej energii w trakcie treningu. Daje za to stabilny poziom cukru w krwi, który nasili spalanie tkanki tłuszczowej.

Bezpośrednio przed treningiem możesz wypić mocną kawę lub spożyć spalacz tkanki tłuszczowej z kofeiną. Pod koniec treningu zastosuj zestaw aminokwasów w płynie, np. REGE DRINK z dodatkiem magnezu. Po skończonym wysiłku zjedz posiłek zawierający węglowodany, oraz białko np. ziemniaki z rybą lub posiłek, który jest na moim blogu kulinarnym, czyli kurczak z ananasem i komosą ryżową. Przy tej godzinie treningu zalecam bardziej jedzenie w formie stałej, niż płynnej.

1-2 godziny przed treningiem: posiłek według diety, optymalnie białkowo-tłuszczowy

15-30 min przed treningiem: kawa lub spalacz tłuszczu zawierający kofeinę np. SLIM BURN KLIK

Pod koniec treningu i bezpośrednio po jego zakończeniu: zestaw aminokwasów np. REGE DRINK KLIK

15-30 minut po zakończeniu treningu: posiłek zawierający węglowodany oraz białko

Trening późnym wieczorem – jedzenie przed czy po treningu?

Co jeść przed i po treningu w godzinach wieczornych? To jest najbardziej skomplikowany wariant i to z wielu względów, ale głównie ze względu na zaburzenie snu. Wiele osób obawia się, aby jeść po treningu przed snem. Uczucie ciężkości, zgaga i gromadzenie się tkanki tłuszczowej to najczęściej wymieniane konsekwencje nocnego spożywania posiłków.
Połączenie wysiłku fizycznego z obfitym posiłkiem przed położeniem się do łóżka, może spowodować, że sen nie będzie optymalny. Druga kwestia to fakt, że będąc na deficycie kalorycznym, możesz odczuwać głód, a zostawianie sobie posiłku na czas po treningu powoduje, że przez cały dzień, przerw na posiłki jest za mało. Nie martw się jednak – na wszystko jest rozwiązanie!

Ostatni posiłek podziel na dwie równe części. Pierwszą spożyj 1-2 godziny przed treningiem, a drugą bezpośrednio po jego zakończeniu. Co jeść przed i po treningu? Ważne, żeby posiłek zawierał węglowodany i dobrze jeśli będzie zawierał białko. Nadal możesz stosować w ostatnim posiłku kolację zalecaną w moim e-booku. Natomiast wtedy obowiązkowo musisz w trakcie treningu i bezpośrednio po jego zakończeniu spożyć REGE DRINK. Ewentualnie do części posiłku spożywanej po treningu, możesz dodać 15-20g odżywki białkowej.
Przed treningiem w godzinach późnowieczornych nie pij kawy, ani nie spożywaj spalacza tłuszczu z kofeiną!

Pamiętaj też, żeby posiłek był w formie stałej, a nie płynnej lub półpłynnej. Świetną opcją będą kasztanowe naleśniki bez jaj znajdujące się na moim blogu kulinarnym.

1-2 godziny przed treningiem: pół posiłku przypadającego na kolację

Pod koniec treningu i bezpośrednio po jego zakończeniu: zestaw aminokwasów np. REGE DRINK KLIK

15 minut po zakończeniu treningu: drugie pół kolacji

zestaw metamorfoza

Co jeść przed i po treningu?

Odpowiednie zaplanowanie posiłków przed i po treningu jest równie istotne, jak same ćwiczenia. Twój jadłospis i czas spożywania poszczególnych dań powinien odpowiadać stylowi życia, Twojej pracy i temu kiedy lubisz trenować. Dzięki temu efekt treningu będzie o wiele szybciej widoczny, a Ty otrzymasz większą motywację do działania!

Przeczytaj również o tym 👉 czy od węglowodanów się tyje.

Artykuł ten nie jest przeznaczony do diagnozowania, ani leczenia chorób. Nie jest alternatywą do kontaktu z lekarzem, ani nie nakłania do zaprzestania leczenia. Zastosowanie się do treści zawartych w tym artykule jest wyborem czytelnika i przejmuje on pełną odpowiedzialność za swoje czyny.

Komentarze

22 komentarze

  • onlymyself0507

    Wg tego artykułu jem prawidłowo 😀
    MMMMMM
    Jest super do zobaczenia na macie :*:*

  • Angelika

    Kolejne cenne wskazówki ❤️ dziękuję!

  • MARGO

    Widzę że popełniałam błędy…dziękuję Alicjo, teraz mogę to skorygować i czekać na jeszcze lepsze efekty…zawsze trafiasz z tematami 👍😊

  • Karolina

    Zawsze miałam z tym problem. Dziękuję za kolejną cenną wiedzę ☺️😊

  • Evej

    A ja chciałbym zapytać dlaczego wieczorny posiłek potreningowy nie może być płynny? Ja piję odżywkę białkowa na mleku po takim treningu. To bardzo źle czy tylko tak teoche i można przymknąć oko? 😉

    • Alicja Janowicz

      Spożywanie odżywki z mlekiem nie jest dobrą opcją. Mleko to zdecydowanie najgorszy produkt nabiałowy. Oczywiście smak takiego koktajlu jest zdecydowanie lepszy niż w przypadku gdy mieszamy z wodą. Co do posiłku po treningu spożywanego wieczorem to sugeruje zmienić na 15-20g odżywki z wodą + 30-50g wafli ryżowych/ryżu/produktu ekspandowanego + np. łyżeczkę masła orzechowego

  • Oliwia

    Czekam na cześć drugą dla osób które chcą nabrać masy mięśniowej 🙂

  • Kasia

    Przeczytane , do wykorzystania jak najbardziej w końcu nie będę bała się kolacji 🙂

  • Adka

    Super artykuły Alicjo opisane w prosty zrozumiały dla każdego sposób dziękuję

  • Ania

    Czekam z niecierpliwością na 2 częśc artykułu dla tych co pracują nad mięśniami😉

  • Karolina

    Ja niestety popelniam bład z kolacją ale niestety nie jestem w stanie inaczej. Bo wracam do domu koło 17:30 i biore sie za cwiczenia zeby koło 18-18:30 zjesc kolacje i po tych 2 h isc spac bo wczesnie rano trzeba wstac. A jak spie malo godzin to mam problem zeby pracowac bo jestem spiaca i nie mam wgl energii.

    • Alicja Janowicz

      Karolina, najważniejsze że wykonujesz trening. Nawet jak nie zjesz optymalnie to i tak jest dobrze bo podjęłaś aktywność fizyczną! Wiele osób zamiast na matę poszłoby na kanapę przed TV 🙂 więc i tak jesteś wygrana.

  • Ania

    Mam pytanie odnośnie jedzenia po treningu na czczo. Czy mogę połączyć posiłki 2 i 3 jako po treningu pierwszy A następnie jako kolejny zjeść posiłek zawierający białkowo- tłuszczowy, który wg innych wariantów jest śniadaniem ?

  • Sabcia661

    Świetny artykuł 👌 bardzo pomocny 👍 dziękuje

  • ariana.leska

    Super artykuł! Jak zawsze wszystko wytłumaczyłaś w świetny sposób i dieta przestaje być czarną magią 🙂 Dziękuję 😀

  • Paula

    Zazwyczaj na wieczór pije tylko białko z woda 🙈🙈🙈🙈. Dobrze napisałaś ❤️ Dodam składniki jakie opisałaś . Bo rano to wiecznie mi się spieszy , w ciągu dnia praca . Jak uśpie dziecko dopiero działam … różnie zazwyczaj godz 20-21. To Slim Burn rano i popołudniu ?

  • Anastazja

    A ja mam takie pytanie iż zawsze wieczorem idę na godziny spacer tzn takie szybkie tempo. Czy mam uważać to za trening i jeść kolację po? Zazwyczaj jem przed i po już nic 🤔

  • Ela

    super napisane a ja zawsze jak mi sie zdazalo wieczorem trenowac to jadlam caly posilek po treningu; czekam na druga czesc na mase miesniowa 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz też

E-BOOK I 30 KG MNIEJ JASMINY

E-BOOK I 30 KG MNIEJ JASMINY

TRENING CAŁE CIAŁO – TRENING Z GUMAMI KWB #281

TRENING CAŁE CIAŁO – TRENING Z GUMAMI KWB #281

TRENINGI Z GUMAMI – PODZIAŁ NA PARTIE CIAŁA

TRENINGI Z GUMAMI – PODZIAŁ NA PARTIE CIAŁA

TRENING JĘDRNE CIAŁO I SMUKŁE NOGI – TRENING Z GUMAMI KWB #280

TRENING JĘDRNE CIAŁO I SMUKŁE NOGI – TRENING Z GUMAMI KWB #280

TRENING NA CAŁE CIAŁO – TRENING Z GUMAMI KWB #279

TRENING NA CAŁE CIAŁO – TRENING Z GUMAMI KWB #279

Metamorfoza Sandry – smukła, jędrna sylwetka

Metamorfoza Sandry – smukła, jędrna sylwetka