Jednak jeśli myślisz o odchudzaniu, warto przyjrzeć się bliżej roli pieczywa w diecie. Kanapki z bułki czy bagietki wydają się być świetnym rozwiązaniem na śniadanie, ale czy na pewno? Sprawdź sama!
Czy na diecie trzeba całkowicie zrezygnować z pieczywa? Czy gluten jest taki zły?
Czy jedząc chleb będziesz chora? Czy gluten w bułce jest taki zły? Nie. Jedzenie pieczywa samo w sobie też nie sprawi, że nagle przytyjesz. Problem leży raczej w tym, jak pieczywo wpływa na nasz apetyt i poziom cukru we krwi. Większość klasycznego pieczywa – szczególnie białego chleba i bułek – zawiera głównie węglowodany, które bardzo szybko się trawią, co może powodować nagły wzrost i równie szybki spadek cukru we krwi. W efekcie już po krótkim czasie możesz poczuć głód i… sięgnąć po kolejną przekąskę.
Dlaczego śniadania białkowo- tłuszczowe są lepszym wyborem?
Poranki to czas, gdy potrzebujemy energii na cały dzień. Śniadanie białkowo-tłuszczowe, dostarcza wartościowego białka i zdrowych tłuszczów, co pozwala długo utrzymać uczucie sytości. Takie skonstruowane śniadania pozwalają utrzymać wysoki poziom energii w trakcie dnia. Pieczywo zawiera węglowodany więc automatycznie należy je wykreślić z takiego modelu żywienia.
Poza tym ciężko skomponować kanapkę, która dostarczy Ci chociaż 20 g pełnowartościowego białka. Szczególnie, gdy eliminujemy nabiał i nie używamy produktów przetworzonych
Warto też pamiętać, że jedzenie pieczywa kończy się zazwyczaj wpędza nas w pewną pułapkę. W pierwszym tygodniu zjesz jedną kromkę chleba razowego. W drugim już dwie kromki. W trzecim tygodniu dodasz masełko, serek i wędlinę – raz na jakiś czas przecież można. W czwartym dodasz już keczup, a w piątym odrobinkę majonezu. W szóstym razowe wymienisz na pszenne – raz nie zaszkodzi. Porównaj teraz kanapkę z tygodnia pierwszego, z kanapka z tygodnia szóstego.
Pieczywo – czy naprawdę trzeba z niego zrezygnować?
Nie każda dieta wymaga całkowitego wykluczenia chleba. Warto jednak sięgać po zdrowsze alternatywy, które mniej wpływają na nasz poziom cukru we krwi.
Oto kilka propozycji:
Pieczywo keto – zwykle przygotowywane na bazie mąki migdałowej lub kokosowej, bogate w tłuszcze i białko, o niskiej zawartości węglowodanów.
Zobacz moje pomysły na dietetyczne keto kanapki, które bez problemu możesz jeść na śniadanie.
KETO KANAPKI W 4 SMAKACH CZ.1
KETO KANAPKI W 4 SMAKACH CZ.2
Wafle ryżowe – choć to nie pieczywo, mogą być lżejszą alternatywą
Zobacz moje pomysły na dietetyczne posiłki z wykorzystaniem wafli ryżowych.
WAFLE RYŻOWE Z FIT KREMEM I WIŚNIAMI
JABŁECZNIK NA SPODZIE Z WAFLI RYŻOWYCH
Chlebek gryczany – chętnie wybierany przez osoby na diecie bezglutenowej, a także tych, którzy dbają o zdrową i zbilansowaną dietę
KREWETKI Z AWOKADO I CHLEBKIEM GRYCZANYM
Pamiętaj, dobrze skomponowana dieta to taka, która daje przyjemność, daje sytość, daje energię i daje trwałe efekty.
Jeżeli szukasz inspiracji na zdrowe śniadania białkowo- tłuszczowe to znajdziesz je 👉 TUTAJ
Przeczytaj także 👉 Dieta nie działa? Dlaczego nie chudnę?
Artykuł ten nie jest przeznaczony do diagnozowania, ani leczenia chorób. Nie jest alternatywą do kontaktu z lekarzem, ani nie nakłania do zaprzestania leczenia. Zastosowanie się do treści zawartych w tym artykule jest wyborem czytelnika i przejmuje on pełną odpowiedzialność za swoje czyny.