KOLAGEN W POSTACI SUPLEMENTU NIE DZIAŁA?

KOLAGEN W POSTACI SUPLEMENTU NIE DZIAŁA?

KOLAGEN W POSTACI SUPLEMENTU NIE DZIAŁA?

Kolagen działa czy nie działa? Ten temat wraca jak bumerang. Mnie on już osobiście bardzo nudzi, ale co jakiś czas muszę sprostować „nowe fakty”. Tym razem poruszę temat wpływu rozpadu kolagenu w przewodzie pokarmowym na końcowe efekty suplementacji kolagenem.

Każda osoba sprzedająca produkty z kolagenem twierdzi, że działa. Z kolei osoby, które go nie sprzedają, twierdzą, że nie działa. Ciekawym faktem jest to, że osoby twierdzące, że suplementacja kolagenem nie działa, zazwyczaj zajmują się medycyną estetyczną lub sprzedają kosmetyki, ale to pewnie przypadek. Jaka jest prawda? Już spieszę z wyjaśnieniem.

KOLAGEN W POSTACI SUPLEMENTU NIE DZIAŁA?

Najpierw ustalmy, co to jest suplement diety:

Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będącym skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych, lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy, lub inny fizjologiczny.

Teraz ustalmy, co to jest kolagen:

Kolagen to produkowane przez organizm białko, stanowiące około 30% wszystkich białek ludzkich, a jednocześnie będące jednym z głównych składników tkanki łącznej. Kolagen jest swoistym spoiwem, które łączy ze sobą komórki – jest on budulcem skóry, kości, zębów, ścięgien, chrząstek, naczyń krwionośnych czy rogówek oka.

Podsumujmy więc te dwie definicje i wyciągnijmy wniosek:

Suplement musi wykazywać efekt odżywczy, co oznacza, że skoro jest odpowiednio wysokiej jakości, to musi po prostu działać. Skoro kolagen jest białkiem stanowiącym 30% wszystkich białek ludzkich, to jego uzupełnienie w formie suplementu wysokiej jakości musi przynosić korzyści. Koniec, kropka!

Ale „specjaliści” biją na alarm: kolagen ulega rozpadowi w przewodzie pokarmowym!

Idźmy jednak dalej, bo „znawcy tematu”, czyli specjaliści od podawania botoksu i sprzedaży kosmetyków, twierdzą, że kolagen nie działa, bo gdy go spożywamy, ulega on rozpadowi w naszym przewodzie pokarmowym. Tak, kolagen ulega rozpadowi! Cóż za odkrycie! Ulega rozpadowi jak każde białko, które spożywamy! Ulega rozpadowi, ponieważ musi zostać podzielony na mniejsze części zwane aminokwasami. To jedyna możliwość, żeby zaczął działać i dostał się do naszej skóry, włosów i paznokci! Żeby Ci to lepiej zobrazować, to podam kolejny przykład: zjadasz mięsko bądź rybkę. Organizm zaczyna je trawić. Około 20% mięsa i ryby to pełnowartościowe białko – najważniejsza część tych produktów. Organizm to białko rozbija na malutkie aminokwasy, po czym transportuje je tam, gdzie potrzebuje. Białko (czyli aminokwasy) w naszym ciele pomaga budować i naprawiać różne jego elementy, jak mięśnie czy skórę. Sprawia, że wszystko w naszym organizmie działa tak, jak powinno. Jest ważne dla zdrowia całego ciała, od serca po układ odpornościowy.

KOLAGEN W POSTACI SUPLEMENTU NIE DZIAŁA?

Czy białko z pożywienia jest mniej, czy bardziej wartościowe od białka w suplementach kolagenowych?

Na pewno jest inne. Spożywając białko z produktów spożywczych, dostarczymy zawsze więcej kalorii, oraz mamy wyższy poziom trudności z dostarczeniem jego odpowiedniej ilości. Spożywając białko w suplementach kolagenowych, mamy pewność, jaki to rodzaj białka. Pewność, że jego przyswajalność jest na bardzo wysokim poziomie. Rodzaj białka ma znaczenie wbrew temu, co wiele „specjalistów” próbuje nam wmówić. Jak już pisałam wcześniej, kolagen to aż 30% wszystkich białek ludzkich, a jednocześnie będące jednym z głównych składników tkanki łącznej.

Czy spożywanie suplementów kolagenowych ma jeszcze jakieś dodatkowe zalety?

Tak, tych zalet jest wiele, ale ja wymienię Ci dwie:

  • Bioaktywne peptydy kolagenowe np. takie zawarte w kolagenie ProBeauty mogą stymulować komórki skóry do produkcji większej ilości własnego kolagenu, co przekłada się na jej lepszy wygląd i kondycję.
  • Suplementy z kolagenem wysokiej jakości jak np. kolagen ProBeauty, zawierają dużo cennych dodatków mających pozytywny wpływ na włosy, skórę, paznokcie i ogólny stan zdrowia. Do takich substancji należą np.

– Myo-Inozytol, który reguluje gospodarkę cukrową organizmu, wpływając pozytywnie na układ hormonalny, problem z PCOS, oraz tym samym na jakość włosów, skóry i paznokci
– koenzym Q10, który wykazuje działanie antyoksydacyjne, co opóźnia starzenie się organizmu.

O takich dodatkach jak np. cynk, który sprzyja przyswajaniu witamin m.in. ułatwia wchłanianie witaminy A, która z kolei utrzymuje prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci, kwas hialuronowy, którego suplementacja przedkłada się na zachowanie właściwego nawilżenia w tkankach oraz pomaga w utrzymaniu odpowiedniego ułożenia włókien kolagenu i elastyny m.in. w skórze nawet nie wspominam.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat suplementacji kolagenem, to zachęcam do zapoznania się z moim artykułem i badaniami w nim zawartymi 👉 Kolagen – jaki wybrać?.

Jeżeli potrzebujesz więcej badań potwierdzających działanie kolagenu, to na stronie pubmed.com jest ich całe mnóstwo. Tutaj jedno z nich, które wykazało, że suplementacja kolagenu jest w stanie przywrócić skórze nawilżenie, elastyczność i gęstość 👉 LINK.

Teoria teorią, a praktyka?

Zawsze zalecam odstawienie teorii na boczny tor i skupienie się na praktyce. Kolagen nie działa? Może jakiś nie działa, ale mój kolagen marki KWB ProBeauty działa świetnie! Jeżeli uważasz inaczej, powiedz to kobietom, które mają po nim tak znakomite efekty i zostawiły te opinie.

opinieopinie

Kolagen działa czy nie działa?

Najlepiej spróbować i przekonać się samemu! Argumentów przemawiających za jego skutecznością jest cała masa, więc naprawdę warto.

Artykuł ten nie jest alternatywą do kontaktu z lekarzem, fizjoterapeutą, ortopedą, ani nie nakłania do zaprzestania leczenia. Jeśli jesteś w ciąży, masz wadę postawy, kontuzje lub skaleczenia – zapytaj swojego lekarza prowadzącego o pozwolenie na aktywność fizyczną. Zastosowanie się do treści zawartych w tym artykule jest wyborem czytelnika i przejmuje on pełną odpowiedzialność za swoje czyny.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Koktajle i smoothie mogą Ci zaszkodzić?

Koktajle i smoothie mogą Ci zaszkodzić?

TRENING CAŁE CIAŁO – TRENING Z GUMAMI KWB #288

TRENING CAŁE CIAŁO – TRENING Z GUMAMI KWB #288

TRENINGI Z GUMAMI – PODZIAŁ NA PARTIE CIAŁA

TRENINGI Z GUMAMI – PODZIAŁ NA PARTIE CIAŁA

TRENING BRZUCHA – TRENING Z GUMAMI KWB #287

TRENING BRZUCHA – TRENING Z GUMAMI KWB #287

Jesteś chuda, ale masz odstający brzuszek? Sprawdź, co możesz z tym zrobić!

Jesteś chuda, ale masz odstający brzuszek? Sprawdź, co możesz z tym zrobić!

Czy można jeść po 18:00 i chudnąć?

Czy można jeść po 18:00 i chudnąć?