ODŻYWKA BIAŁKOWA – po co, dla kogo, jaka?

ODŻYWKA BIAŁKOWA – po co, dla kogo, jaka?

Zainteresowanie zdrowym trybem życia wzrasta. Wzrasta także świadomość żywieniowa przeciętnego Polaka, ale temat, który dzisiaj poruszę, budzi ciągłe kontrowersje i mnóstwo pytań. Temat ten to odżywka białkowa w diecie kobiety. Czy są zdrowe, czy szkodliwe? Urosną mi po nich mięśnie czy może schudnę? Kiedy ją wypić i z czym pomieszać? Te oraz inne wątpliwości rozwieję dzisiaj.

Przeczytanie artykułu nie zajmie Ci więcej niż 3 minuty – skorzystaj z wiedzy, którą chcę się z Tobą podzielić. Czytaj dalej odżywka białkowa – po co, dla kogo, jaka?

Odżywka białkowa – co daje białko w diecie?

Białko jest to jeden z niezbędnych w diecie makroskładników. Jego zadaniem jest m.in. regeneracja i odbudowa organizmu oraz regulacja procesów życiowych. Dodatkowo, dostarczając w diecie odpowiedniej ilości i wysokiej jakości białka mamy pewność, że nasze włosy, skóra, paznokcie, mięśnie i stawy będą miały solidne podstawy do odbudowy.

Zapotrzebowanie na białko zmienia się w zależności od tego, jaki styl życia prowadzimy i jaki poziom aktywności przyjmujemy. Potrzeba na białko wzrasta w okresie dojrzewania, u kobiet w ciąży i okresie karmienia oraz u osób aktywnych fizycznie. Ważne jest, aby zadbać o jakość białka dostarczanego organizmowi i kontrolować jego ilość.
Najlepszymi źródłami białka są ryby, mięsa, jajka, owoce morza oraz białko serwatkowe. Dobrym źródłem białka jest także nabiał (kazeina). Niestety jego spożywanie ma też wiele minusów, dlatego ja nie zalecam wprowadzania go do diety.

Fakty

Często możesz natknąć się na tekst, w którym przeczytasz, że najlepszą praktyką przyjmowania białka jest połączenie białek zwierzęcych i roślinnych. Niestety nie jest to prawda. Białka zwierzęce zdecydowanie przeważają nad roślinnymi ze względu na lepszy profil aminokwasów. Jeśli wiesz, że masz uczulenie na któreś z wymienionych źródeł tego makroskładnika – nie zastępuj go białkiem pochodzenia roślinnego. Bazuj na tych źródłach, które wymieniłam wcześniej, eliminując składniki, których nie możesz spożywać. Przeczytaj o 👉 nabiał – jeść czy nie jeść?

Zestaw METAMORFOZA

Czym jest odżywka białkowa? Co daje osobom, które dbają o zdrową sylwetkę?

Odżywki białkowe możemy podzielić na wiele kategorii, ale skupmy się na tej najbardziej wartościowej – na białku serwatkowym. Taka odżywka powstaje z mleka, ale dlaczego? Białka mleczne zawierają 80% kazeiny i właśnie 20% białka serwatkowego. W procesie tworzenia produktu oddziela się białko serwatkowe od kazeiny, usuwa zbędne tłuszcze i cukry, otrzymując wysoko skoncentrowany gotowy produkt. Dobrej jakości izolat białka serwatkowego ma 80-90% zawartość białka, jest praktycznie całkowicie pozbawione tłuszczów, cukru oraz laktozy i co równie ważne – świetnie smakuje. Izolat białka serwatkowego jest droższy od kazeiny, ponieważ izolat jest najbardziej wartościową częścią całego mleka. KAZEINA jest bardzo silnym alergenem, do tego zawiera sporo węglowodanów i tłuszczów.  Kazeina jest często przyczyną problemów jelitowo-żołądkowych, problemów z zatrzymywaniem wody podskórnej i nadmierną ilością cellulitu, oraz problemów z cerą. Izolat białka serwatkowego (białko KWB) to czyste białko serwatkowe pozbawione kazeiny, węglowodanów, oraz tłuszczy.

iso whey

Odżywki białkowe – 5 najczęstszych pytań

Wiesz już, co to jest białko i jakie pełni funkcje oraz co kryje się pod nazwą odżywka białkowa. Teraz odpowiem na 5 najczęstszych pytań dotyczących odżywki białkowej jakie otrzymuje.

1. Czy odżywka jest zdrowa i bezpieczna?

Tak, z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że dobrej jakości odżywka zawierająca tylko i wyłącznie białko serwatkowe to produkt w pełni bezpieczny dla zdrowia. To produkt, dzięki któremu w łatwy sposób dostarczysz odpowiednią ilość białka organizmowi i wdrożysz do diety pełnowartościowe posiłki na słodko.
Ważna uwaga – koktajle, które składają się z warzyw, owoców i mleka nie są pełnowartościowe ze względu na zbyt niską lub zerową ilość białka w posiłku.

2. Czy po odżywce białkowej urosną mi mięśnie?

Nie. Dodanie do diety odżywki białkowej nie spowoduje wzrostu Twoich mięśni. Wprawdzie białko ma wpływ na odbudowę mięśni, jednak sam proces ich rozbudowy wymaga spełnienia wielu innych czynników. Np. wysokiej podaży kalorycznej, oraz ciężkiego i regularnego treningu. Spożywając odpowiednią ilość białka, Twój organizm będzie chronił mięśnie, które posiadasz, co oznacza, że po skończonej redukcji tkanki tłuszczowej Twoja sylwetka będzie proporcjonalna i jędrna, a nie skinny fat.

odżywka białkowa

3. Czy muszę stosować odżywkę białkową w diecie?

Nie – stosowanie dodatkowego suplementu nie jest obowiązkowe i rezygnacja z pojedynczego produktu nie wpłynie znacząco na efekty całej diety. Odżywka białkowa może jednak stanowić uzupełnienie Twojej diety i pomóc Ci osiągnąć oczekiwane efekty w szybszym czasie. Jeżeli jesz odpowiednią ilość mięsa, ryb, jaj i owoców morza, a do tego nie przepadasz za słodkimi daniami możesz zrezygnować ze stosowania odżywki.

4. Kiedy brać białko i w jakich ilościach spożywać odżywkę białkową?

Odżywki białkowe warto stosować wtedy, gdy masz ochotę na słodki posiłek. Mnóstwo przykładów zdrowych i pełnowartościowych posiłków na słodko z odżywką białkową znajdziesz na moim blogu z przepisami

👉 https://www.blog.alicjajanowicz.com

Drugim praktycznym zastosowaniem, jakie mają białkowe odżywki, jest użycie jej w przypadku bardzo ograniczonego czasu na przygotowanie posiłku lub w podróży. Odżywka białkowa może jednak okazać się wybawieniem, gdy najdzie Cię ochota na smaczny przysmak, a chcesz uniknąć podjadania słodkich przekąsek. W takiej sytuacji  pomieszaj 20 g odżywki z wodą i wypij. Do tego zjedz kilka wafli ryżowych lub banana i dodaj do tego kilka orzechów bądź łyżeczkę masła orzechowego. Takim sposobem w 3 minuty masz gotowy pełnowartościowy posiłek. Zjedzenie go dostarczy Ci wszystkich niezbędnych makroskładników oraz spowoduje odpowiednie uczucie sytości.

5. Czy odżywkę białkową muszę spożywać po treningu?

Nie, nie musisz jej wtedy spożywać. To kiedy i w jakich ilościach ją spożywasz, zależne jest od Twojej diety. Spożycie 20-25 gram wysokiej jakości szybko przyswajalnego białka po treningu na pewno wpłynie pozytywnie na regenerację i efekty dostarczając zazwyczaj jedynie około 80 kalorii.

Dobra odżywka białkowa – jaką wybrać?

Odżywka białkowa może wspomóc Twoją walkę z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Może też wesprzeć Cię, gdy starasz się o jędrne i smukłe ciało. Jesteś zdecydowana – chcesz kupić odżywkę białkową, ale nie wiesz, którą wybrać? Już spieszę z pomocą! Oto 3 warunki, które musi spełniać Twoja odżywka:

  1. głównym składnikiem musi być izolat białka serwatkowego – zawiera on procentowo najwięcej białka, a najmniej tłuszczów i cukrów. Unikaj odżywek białkowych które nie są w pełni wartościowe (najczęściej z dopiskiem VEGAN). Uważaj też na produkty reklamowane jako super koktajle. Koktajle zastępujące posiłek lub koktajle odchudzające? – to są innego typu produkty, których spożywanie nie wnosi większej wartości do naszej diety. Portfel to odczuje, Twój organizm nie bardzo 😉
  2. opakowanie odżywki musi być różowe – nie no, żartuje! 😉 Przeciwnie – najczęściej odżywki w różowym opakowaniu z dopiskiem „fit” lub „women” są mniej wartościowe i zdecydowanie gorsze jakościowo, niż odżywki dedykowane sportowcom. Wynika to z faktu, że kobiety z reguły mają mniejszą wiedzę na temat tego typu produktów. Łatwiej też je skłonić do zakupu, gdy na opakowaniu jest dopisek women. Nie oznacza to oczywiście, że każda odżywka w różowym opakowaniu jest z góry skazana na skreślenie. Przed decyzją, jaka odżywka białkowa będzie dla Ciebie najlepsza, sprawdź jej skład. Nie sugeruj się wyglądem opakowania lub chwytliwymi hasłami reklamowymi. To, co jesz, przekłada się na Twój wygląd i kondycję, dlatego zawsze kupuj świadomie!
  3. Twoja odżywka białkowa musi Ci smakować – to trzeci, ale niezwykle istotny punkt. Wybierz smak, który lubisz, pamiętaj jednak o jakości produktu – to ważne. Uprzedzając pytania – moje ulubione smaki odżywki białkowej to: brownie, biała czekolada i krówka. To, co robisz z przyjemnością, przynosi zwykle lepsze efekty, które utrzymują się o wiele dłużej – warto z tego skorzystać!

iso whey

Odżywka której używam nie zawiera glutenu, laktozy, cukru, ani oleju palmowego. Pyszne smaki to jej dodatkowy atut.

Odżywka białkowa – pomoc w drodze do celu

Z trzech minut zrobiły się prawie cztery. Uważam jednak, że jeżeli przeczytałaś artykuł do końca to nie był to stracony czas!
Odpowiednio dopasowana odżywka białkowa to skuteczne wsparcie treningu i szybsza regeneracja organizmu. Wybierz produkt, który Ci smakuje i ciesz się efektami swojej pracy. Zapraszam Cię na mojego bloga i wypróbowania kilku, a najlepiej kilkunastu posiłków na słodko. Smacznego i miłego dnia. 🙂

odżywka białkowa

Artykuł ten nie jest przeznaczony do diagnozowania, ani leczenia chorób. Nie jest alternatywą do kontaktu z lekarzem, ani nie nakłania do zaprzestania leczenia. Zastosowanie się do treści zawartych w tym artykule jest wyborem czytelnika i przejmuje on pełną odpowiedzialność za swoje czyny.

 

Komentarze

34 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz też

5 SPOSOBÓW NA GŁÓD NA DIECIE

5 SPOSOBÓW NA GŁÓD NA DIECIE

DIETA I ĆWICZENIA – 11 KG MNIEJ

DIETA I ĆWICZENIA – 11 KG MNIEJ

CZY SPALACZE TŁUSZCZU DZIAŁAJĄ?

CZY SPALACZE TŁUSZCZU DZIAŁAJĄ?

SMUKŁE RAMIONA I SEXY PLECY W 25 MINUT – TRENING Z GUMAMI KWB #246

SMUKŁE RAMIONA I SEXY PLECY W 25 MINUT – TRENING Z GUMAMI KWB #246

TRENINGI Z GUMAMI – PODZIAŁ NA PARTIE CIAŁA

TRENINGI Z GUMAMI – PODZIAŁ NA PARTIE CIAŁA

TYŁ RAMION W 15 MINUT – TRENING Z GUMAMI KWB #245

TYŁ RAMION W 15 MINUT – TRENING Z GUMAMI KWB #245