TWOJA MOTYWACJA PRZEŻYWA KRYZYS? PRZYWRÓĆ JĄ!

TWOJA MOTYWACJA PRZEŻYWA KRYZYS? PRZYWRÓĆ JĄ!

Twoja motywacja przeżywa kryzys? Dzięki tym prostym sposobom możesz ją przywrócić!

Motywacja to magiczne słowo, które jest niezbędne do osiągnięcia zamierzonych efektów i celów. Najwięcej motywacji towarzyszy nam najczęściej na samym początku procesu. Będzie to np. wtedy, gdy rozpoczynamy dietę, wprowadzamy nową rozpiskę treningową czy zamawiamy produkty, które pozwolą nam realizować założony plan. Jesteśmy również bardzo zmotywowani, gdy w grę wchodzi “czysta kartka”czyli początek roku, miesiąca lub tygodnia. Kto nigdy z nas nie zaczynał czegoś w poniedziałek?:)

Motywacja ma to do siebie, że z czasem może się obniżać – szczególnie, gdy na efekty trzeba trochę poczekać. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby ją przywrócić – warto korzystać z nich, gdy mamy “gorszy dzień”. Przeczytaj tekst i poznaj sposoby na zwiększenie motywacji!

motywacja

LISTA KORZYŚCI

Kiedy rozpoczynasz treningi, wprowadzasz w życie zdrowe nawyki lub realizację innego planu, to najczęściej kierują Tobą osiągnięcie jakiegoś celu i korzyści, które się z nim wiążą. W związku z tym, że na samym początku motywacja jest bardzo silna warto spisać sobie zalety wykonywania danej aktywności oraz argumenty, dlaczego się na nie zdecydowałaś.

Dzięki temu tworzysz LISTĘ, którą możesz użyć podczas “gorszych dni”. Dobrze sprawdzi się ona w momentach, gdy nie będzie chciało Ci się wykonać treningu. Przyda się też, gdy dążenie do celu będzie wydawało się bez sensu. Na liście warto umieścić argumenty z różnych dziedzin. Dla przykładu, jeżeli wypisujesz motywy wykonywania aktywności fizycznej to oprócz zmian sylwetkowych wspomnij również o aspektach zdrowotnych, towarzyskich czy mentalnych.

Przykładowa lista:

  • aktywność fizyczna wzmacnia moją wytrzymałość fizyczną oraz mentalną – sprawia, że jestem z siebie dumna
  • po wykonanym treningu odczuwam przyjemność i zadowolenie
  • dzięki regularnym treningom mam więcej energii i jestem bardziej witalna
  • dzięki regularnym treningom dbam o swoją kondycję i będę w stanie dłużej bawić się z wnukami

Stwórz swoją listę i wracaj do niej, gdy Twoja motywacja się obniży!

motywacja

RÓŻNORODNOŚĆ A MOTYWACJA

Obniżona motywacja może być również spowodowana tym, że w naszą codzienność i realizowany plan wkrada się monotonia i nuda. Kiedy tak się dzieje to ryzyko, że zaprzestaniemy jego wykonywania znacznie wzrasta. Najprostszym sposobem, aby temu zaradzić jest wprowadzenie różnorodności oraz zadbanie o to, żeby plan, który realizujemy był zmienny i zawierał dużo nowych elementów.

Zaczynasz dietę? Uwzględnij to, aby rozpiska nie była monotonna i sztywna. Rozpoczynasz treningi? Bardzo ważne, aby plan zawierał różnorodne zestawy ćwiczeń. Tak ułożone rozpiski są motywujące, ale także bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Właśnie tymi zasadami kierowałam się tworząc moje autorskie programy: dietetyczny (MPTE) oraz treningowy (HPT9)

zestaw metamorfoza

PAMIĘTAJ O REGENERACJI

Kolejnym powodem, przez który motywacja się obniża jest nieuwzględnienie w swoim planie czasu na odpoczynek. Jeżeli w Twojej drodze do celu nie ma czasu na regenerację to Twój zapał szybko się obniży, a Ty odczujesz wypalenie. Może się tak stać w momencie, gdy narzucimy sobie za dużo restrykcji czy zmian w jednym czasie. Pamiętaj, wszystko po kolei! Regeneracja jest bardzo ważna i powinna być uwzględniona w każdym planie. Nawet zawodowi sportowcy mają wyznaczone dni treningowe i dni na odpoczynek. Dzięki temu są w stanie ładować przysłowiowe “baterie” i osiągać lepsze efekty swojej pracy. Bierz z nich przykład i dbaj o podstawy. Odpowiednia ilość snu i czas na regenerację – bez tego nie będziesz miała sił na realizację swojego planu.

Pamiętaj – im lepsza regeneracja tym lepsze efekty!

OSZUKAJ SWÓJ MÓZG

Brak Ci po ciężkim dniu chęci na trening? To spróbuj tego:

  • wybierz jedno bardzo trudne, a do tego męczące ćwiczenie i umieść je w planie treningu jako ćwiczenie 1 (ja wybrałam przysiad bułgarski)
  • wybierz trzy efektywne ćwiczenia izolowane, ale takie, które nie są męczące
  • załóż sobie, że wykonasz tylko pierwsze ćwiczenie w 5 seriach po 10 powtórzeń, a dopiero po skończeniu tego ćwiczenia zdecydujesz czy trenujesz dalej czy kończysz już trening

Wiesz jaka będzie Twoja decyzja? Na 99% wykonasz z przyjemnością cały trening! Po wykonaniu pierwszego ćwiczenia poczujesz ulgę i dumę z siebie. Będziesz zadowolona bo zrealizowałaś plan! Twój mózg będzie wysyłał sygnały szczęścia i spełnienia, a Ty poczujesz moc do dalszej pracy! Nastawienie ma znaczenie!

Co się stanie, gdy jednak po pierwszym ćwiczeniu zakończysz trening? Osiągniesz sukces! Tak, dokładnie – SUKCES! Bo zamiast nie zrobić NIC zrobiłaś właśnie 5 serii bardzo ważnego ćwiczenia. To ćwiczenie chociażby obniżyło Twój poziom cukru w krwi, a to już korzystnie wpływa na zdrowie!

Jak widzisz na motywację może wpływać wiele rzeczy! Teraz już wiesz co robić, gdy zdarzy Ci się mieć “gorszy dzień”. Takie dni ma każda z nas. Ważne, żeby się nie poddać i w dalszym ciągu realizować swój cel!

Przeczytaj także o zdrowych nawykach.

Artykuł ten nie jest przeznaczony do diagnozowania, ani leczenia chorób. Nie jest alternatywą do kontaktu z lekarzem, ani nie nakłania do zaprzestania leczenia. Zastosowanie się do treści zawartych w tym artykule jest wyborem czytelnika i przejmuje on pełną odpowiedzialność za swoje czyny.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz też

TRENING JĘDRNE RAMIONA & PROSTE PLECY – TRENING Z GUMAMI KWB #282

TRENING JĘDRNE RAMIONA & PROSTE PLECY – TRENING Z GUMAMI KWB #282

Przemiana Joanny – efekty treningu bez diety!

Przemiana Joanny – efekty treningu bez diety!

E-BOOK I 30 KG MNIEJ JASMINY

E-BOOK I 30 KG MNIEJ JASMINY

TRENING CAŁE CIAŁO – TRENING Z GUMAMI KWB #281

TRENING CAŁE CIAŁO – TRENING Z GUMAMI KWB #281

TRENINGI Z GUMAMI – PODZIAŁ NA PARTIE CIAŁA

TRENINGI Z GUMAMI – PODZIAŁ NA PARTIE CIAŁA

TRENING JĘDRNE CIAŁO I SMUKŁE NOGI – TRENING Z GUMAMI KWB #280

TRENING JĘDRNE CIAŁO I SMUKŁE NOGI – TRENING Z GUMAMI KWB #280