DLACZEGO NOCNE WIZYTY W TOALECIE ZABURZAJĄ TWÓJ SEN?
Nocne wstawanie, aby oddać mocz, może wydawać się błahym problemem. W rzeczywistości ma poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Nawet jedna taka pobudka w nocy zmniejsza jakość Twojego snu. A zła jakość snu prowadzi do rozdrażnienia, problemów z koncentracją, braku sił na treningi, wzmożonego apetytu, a także do uczucia ogólnego zmęczenia. To tylko początek długiej listy problemów, które mogą się pojawić, gdy Twój sen jest regularnie zaburzany.
Nocne wstawanie – dlaczego jest problemem?
Niestety, nocne wstawanie do toalety może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia pracy tarczycy, insulinooporność, a nawet problemy z cyklem miesiączkowym. Może też dojść do rozregulowania rytmu dobowego, co prowadzi do problemów z zasypianiem, braku energii, a w skrajnych przypadkach nawet do depresji.
Głównym powodem nocnych pobudek na siku jest zaburzony rytm dobowy. Nasz organizm jest zaprogramowany tak, że w godzinach nocnych zmniejsza produkcję moczu i zwiększa zdolność do jego magazynowania. Ale aby to działało, Twój rytm dobowy musi być prawidłowy.
5 porad jak poprawić jakość snu
Oto pięć prostych wskazówek, które pomogą Ci poprawić jakość snu i zmniejszyć ilość nocnych wizyty w toalecie do zera!
Stała godzina wstawania
Wstawaj codziennie o tej samej godzinie, bez względu na dzień tygodnia. Dla jednych jest to banalne i robią tak od lat. Dla innych jest to abstrakcja, no bo w weekendzik trzeba odespać. A w sobotę to już do południa trzeba spać, żeby odrobić piątkową imprezkę. Dla innych z kolei jest to niemożliwe do zrealizowania, bo mają pracę zmianową. Bez względu na to, w której grupie jesteś, to wiedz jedno: gdy wstajesz codziennie o tej samej godzinie, Twój rytm dobowy się reguluje, a tym samym zmniejsza się ilość Twoich nocnych spacerów do toalety.
Nie dla wszystkich jest możliwe codzienne wstawanie o tej samej godzinie więc teraz coś, co może zrobić każdy…
Unikaj światła niebieskiego przed snem
Światło niebieskie, które emitowane jest przez ekrany urządzeń elektronicznych podczas Twojego wieczornego skrolowania Instagrama czy oglądania serialu na Netflix zakłóca produkcję hormonów odpowiedzialnych za zasypianie i regulację rytmu dobowego. Ekspozycja na światło niebieskie wieczorem oszukuje Twój mózg, sprawiając, że myśli on, iż jest jeszcze dzień. No a skoro jest dzień, to pęcherz ma pracować normalnie, a nie być w trybie nocnym. Więc sikamy regularnie 😊
Nie trenuj późnym wieczorem i nie podejmuj czynności, które wzbudzają w Tobie wiele emocji:
Jeżeli do zasypiania z telefonem w ręce lub przed ekranem wielkiego telewizora, dołożysz fakt, że dopiero godzinę wcześniej skończyłaś trening lub inną stymulującą Cię aktywność fizyczną, to masz prawdziwy „wir hormonalny”. Twój organizm w takim przypadku już jest w 100% przekonany, że to nie noc, tylko początek lub środek dnia. Ustawia się więc w tryb gotowości i działania. W takim trybie pęcherz ma funkcjonować prawidłowo, a nie zwiększać swoją zdolność do magazynowania moczu.
Kolację zjedz 2 godziny przed snem, a ostatni łyk wody staraj się zrobić godzinę przed zaśnięciem
Obfita kolacja bogata w produkty półpłynne lub kolacja wysokokaloryczna i ciężko strawna, która spowoduje, że nie tylko będziesz wstawać w nocy ze względu na pęcherz, ale też nie będziesz mogła spać, bo Twój organizm będzie musiał trawić olbrzymią ilość pokarmów to gwóźdź do trumny z napisem „Rytm Dobowy”. Dlatego staraj się jeść 2 godziny przed zaśnięciem, a jak masz możliwość to nawet 3. Stawiaj na produkty zawierające jak najmniej płynów i lekkostrawne. Dla porównania jak wybierasz źródło węglowodanów, to lepiej wybrać wafle ryżowe lub Fit Snack niż ziemniaki i makaron.
Stosuj suplementy wspomagające sen i regulujące rytm dobowy
Jak zastosujesz 4 poprzednie rozwiązania, to to rozwiązanie jest już przysłowiową wisienką na torcie. Ta porada sprawi, że Twój sen będzie zdecydowanie lepszy, a tym samym ilość odwiedzin w toalecie w jego trakcie powinna wynosić zero. Z suplementów dość nieoczywista rekomendacja, czyli produkt NO STRESS, zawierający opatentowany i przetworzony enzymatycznie wyciąg z kłączy szparagów o tajemniczo brzmiącej nazwie ETAS®. I mogłabym tutaj pisać o jego zdolnościach wpływających na redukcję stresu i poprawiających jakość snu, ale lepiej zrobię dwie rzeczy:
- zostawię Ci link do artykułu o ETAS® https://www.alicjajanowicz.com/szparagi-na-dobry-sen-i-mniejszy-stres/
- zostawię Ci kilka opinii moich klientek o produkcie NO STRESS
Pamiętaj, że regularne wstawanie w nocy to sygnał, że coś może być nie tak. Nie traktuj tego jako coś normalnego. Zadbaj o swój sen – to klucz do lepszego zdrowia i samopoczucia!
Artykuł ten nie jest przeznaczony do diagnozowania, ani leczenia chorób. Nie jest alternatywą do kontaktu z lekarzem, ani nie nakłania do zaprzestania leczenia. Zastosowanie się do treści zawartych w tym artykule jest wyborem czytelnika i przejmuje on pełną odpowiedzialność za swoje czyny.