JAK PRZYSPIESZYĆ METABOLIZM

JAK PRZYSPIESZYĆ METABOLIZM

JAK PRZYSPIESZYĆ METABOLIZM I CIESZYĆ SIĘ SZCZUPŁĄ SYLWETKĄ

Sposoby na przyspieszenie metabolizmu mnożą się w poradnikach dotyczących zdrowego odżywiania się i skutecznej redukcji wagi. Odpowiedź na pytanie jak przyspieszyć metabolizm zależy od wielu czynników – Twojego wieku, stylu życia, aktywności fizycznej. Co to jest metabolizm i czy można przyspieszyć przemianę materii?

Co przyspiesza metabolizm? Zmobilizuj organizm do działania

Jak przyspieszyć metabolizm? To pytanie słyszałam już kilka tysięcy razy. Nigdy jednak nie poruszałam obszernie tego tematu. Wiesz dlaczego? Ponieważ prawdziwa odpowiedź nie brzmi tak, jak to się najczęściej przedstawia i nie jest do końca taka, jaką chcielibyśmy usłyszeć. Pij więcej wody, łykaj omega-3, jedz 6 razy dziennie, stosuj ostre przyprawy – banały, które w kwestii przyspieszenia metabolizmu są tak skuteczne, jak odśnieżanie chodnika podczas opadów śniegu. Niby coś to daje, ale finalnie chodnik i tak po chwili jest cały biały.

metabolizm

Chcesz poznać prawdziwą odpowiedź jak przyspieszyć metabolizm i cieszyć się efektami?

Chcesz się dowiedzieć, co musisz zrobić, żeby nie tyć od samego patrzenia na czekoladę? Jeżeli nieskutecznie walczysz z nadprogramowymi kilogramami i uważasz, że Twój problem z nadwagą rozwiąże szybki metabolizm, poznaj kilka istotnych faktów. Zrób sobie herbatkę, usiądź wygodnie w fotelu, skoncentruj się i poświęć 5 minut na przeczytanie tego tekstu. Poznasz 4 skuteczne sposoby na szybki metabolizm! Sprawdź, jak na tempo metabolizmu wpływają Twoje codzienne nawyki i jak ta wiedza może przełożyć się na utrzymanie prawidłowej masy ciała!

Co to jest metabolizm?

Metabolizm oznacza przemianę materii. Jeśli tempo przemiany materii jest spowolnione, czyli nasz organizm spala mniej kalorii, niż powinien, to rozpoczyna się gromadzenie tkanki tłuszczowej. Szybki metabolizm charakteryzuje zwykle nastolatków. Podstawowa przemiana materii, czyli najniższy poziom przemian energetycznych w organizmie, zmienia się wraz z wiekiem. Przyspieszenie metabolizmu jest szczególnie utrudnione u osób starszych, jednak tempo przemiany materii spada już po 30. roku życia.
Co to jest metabolizm? Metabolizm to tak naprawdę ilość kalorii, którą możemy spożyć bez ryzyka odłożenia ich w postaci tkanki tłuszczowej na naszym ciele.

Przyjmuje się, że osoby, które nie trenują, jedzą, co chcą i są szczupłe, mają szybki metabolizm. Na drugim biegunie znajdują się osoby, które trenują i tyją od przysłowiowego liścia sałaty. Wiedziałaś o tym, że osoby o podobnej budowie i wadze, podobnej aktywności fizycznej i podobnym stanie zdrowia mają bardzo zbliżony BMR, czyli podstawową przemianę materii? Wiesz, co to oznacza? A no oznacza ni mniej, ni więcej to, że tłumaczenie, że genetycznie mam wolny metabolizm, jest absolutną nieprawdą!

Argumenty

To, co w genach odziedziczyliśmy po rodzicach to tylko niewielka składowa. Reszta zależy od nas samych!

Zaraz pewnie wytoczysz 2 argumenty:

Argument 1
Moja Mama/Tata/Babcia/Dziadek też mają nadwagę więc to wina genetyki! Nie – to nie wina genetyki, tylko tych samych nawyków, szczególnie dotyczących żywienia. Mama, a szczególnie Babcie zawsze mówią: jedz dziecko, jedz! No, a dziecko je – sama jadłam, aż mi się uszy trzęsły. 😊 Dodaj do tego spadającą z roku na rok jakość pożywienia, zwiększoną ilość dostępnych słodyczy i fast foodów, oraz coraz mniejszą aktywność fizyczną ludzi. To jest właśnie ta nasza niby „genetyka”.

Argument 2
Na zdrowie nie mam wpływu. Masz! I to duży. Na każdą chorobę sobie zapracowałyśmy: złym stylem życia, złym żywieniem, niepotrzebnymi (w większości przypadków) lekami. Sama mam niedoczynność tarczycy, Hashimoto oraz PCOS i doskonale zdaję sobie sprawę, co zrobiłam, że te choroby się pojawiły. Głodówki, nadmiar treningów, tabletki antykoncepcyjne, zaburzenia odżywiania, brak wartościowej diety – solidnie zapracowałam na moje choroby.

Szybki metabolizm – co na niego wpływa?

Przyspieszenie metabolizmu jest możliwe nawet poprzez zmianę codziennych nawyków. Zastanów się – co przyspiesza metabolizm, a nie wymaga od Ciebie wyrzeczeń? Znajdź zajęcia, które staną się dla Ciebie przyjemnością – wówczas wykonywanie ich stanie się tak naturalne, że na stałe wpisze się w Twój grafik. Zmiana samochodu na rower, wizyta w sklepie spożywczym oddalonym o kilka ulic od Twojego domu lub weekendowe wypady za miasto, zapewnią Ci odpowiednią dawkę ruchu i nie będą przykrą koniecznością.

Na „wolny metabolizm” pracujemy latami, od samego dzieciństwa – taka jest niestety smutna prawda….

Jak przyspieszyć metabolizm? 4 skuteczne sposoby na przyspieszenie metabolizmu

BĄDŹ AKTYWNA

NEAT, czyli nieplanowana, spontaniczna aktywność fizyczna jest głównym czynnikiem różniącym osoby z „szybkim” i „wolnym” metabolizmem. Uwierz mi na słowo, że chodząc do sklepu pieszo, wychodząc na spacer, wchodząc po schodach na piętro, zamiast korzystać z windy, jesteś w stanie wygenerować ogromne zapotrzebowanie energetyczne, nie obciążając swojego organizmu i nawet nie odczuwając, że trenujesz! Spontaniczna aktywność fizyczna zużywa w trakcie dnia więcej energii niż nawet najcięższy trening!

Przypomnij sobie, co pisałam trochę wyżej: osoby o podobnej budowie i wadze, podobnej aktywności fizycznej i podobnym stanie zdrowia mają bardzo zbliżony BMR, czyli podstawową przemianę materii! Więc to właśnie spontaniczny ruch może być Twoim kluczem do sukcesu!

metabolizm

ZADBAJ O ZDROWIE

Jak przyspieszyć metabolizm? Prawidłowo pracująca tarczyca czy gospodarka cukrowa mają znaczny wpływ na Twój metabolizm. Jednak w kwestii zdrowia chcę skierować Twoją uwagę gdzie indziej – do Twoich jelit. To właśnie w układzie pokarmowym dochodzi do obróbki oraz wchłaniania substancji odżywczych, które biorą udział w szeregu procesów metabolicznych. Stosowanie odpowiednich probiotyków to jeden z moich  sekretów osiągania szczupłej sylwetki.

Kiedy po probiotyk sięgnąć obowiązkowo?

– podczas stosowania antybiotyków oraz innych leków – oraz 2 – 3 miesiące po zakończeniu kuracji

– w przypadku, gdy nie stosowaliśmy probiotyku dłuższy czas

– gdy występują bóle brzucha i wzdęcia

– gdy występują biegunki lub zaparcia

Chcąc naprawić swoje zdrowie, musisz zadbać o swoje jelita. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że osoby z nadwagą mają inną florę bakteryjną niż osoby szczupłe. To z kolei daje jasny sygnał, jak ważne nie tylko dla zdrowia, jest dbanie o jelita.

NIE ELIMINUJ BIAŁKA Z DIETY

Co ma białko do metabolizmu? Na strawienie białka organizm traci nawet 5 razy więcej energii, niż na strawienie węglowodanów czy tłuszczów! Spożywając odpowiednią ilość białka już na wstępie mamy „spalone” znacznie więcej kalorii, dlatego tak ważnym elementem diety jest dobór prawidłowych ilości makroskładników, a nie tylko samych kalorii.

Mając w diecie odpowiednią ilość białka, bez żadnego wysiłku spalasz część kalorii! Zjawisko, o którym tutaj napisałam, nosi nazwę TEF, czyli efekt termiczny pożywienia i jest ono ważnym czynnikiem wpływającym na metabolizm. Dodatkowo odpowiednia podaż białka powoduje, że mamy większe możliwości kształtowania sylwetki, co z kolei daje nam lepsze proporcje i rozwiązuje problem sylwetki skinny fat. Pamiętaj, że najlepsze źródła białka dla Ciebie to: mięso, ryby, owoce morza, jajka i białko serwatkowe w postaci odżywki.

CAŁE ŻYCIE NA REDUKCJI

Znasz na pewno takie osoby – ja znam ich mnóstwo. Są to osoby, które ciągle się odchudzają. Pomiędzy zdroworozsądkowym dbaniem o sylwetkę a obsesją jest cienka linia. Spożywanie odpowiedniej ilości kalorii, spożywanie odpowiednich produktów nie jest obsesją – jest świadomym wyborem, który skutkuje dobrą sylwetką, świetnym samopoczuciem i zdrowiem.
Optymalne ilości spożywanych kalorii oscylują w „granicy zero”, czyli spożywania troszkę mniej lub troszkę więcej, niż nasz organizm potrzebuje. Okresowo robi się zejście z kalorii – wtedy ładnie chudniemy, tkanka tłuszczowa znika, a my cieszymy się piękną sylwetką bez efektu jo-jo nawet, wtedy gdy zaczynamy więcej jeść. Problem zaczyna się, wtedy gdy przez wiele miesięcy jemy o wiele za mało kalorii i/lub te kalorie są wątpliwej jakości.

W takim przypadku dostarczamy bardzo mało niezbędnych substancji odżywczych, więc nasz organizm broni się, robiąc wszystko, żeby zdobyć/utrzymać zasoby energii. Robi to, spowalniając metabolizm oraz magazynując energię w postaci tkanki tłuszczowej. Rozwiązaniem, na które decyduje się wtedy wiele osób, jest zmniejszenie ilości kalorii, co oczywiście wiąże się ze spektakularnym efektem jojo w momencie, gdy zjemy przez kilka/kilkanaście dni troszkę więcej kalorii.

Jak przeprowadzić cały proces redukcji oraz jak przejść cały proces stabilizacji opisałam w e-booku „MÓJ PLAN – TWÓJ EFEKT”. Pamiętaj też, że musisz jeść wartościowo, spożywać odpowiednie ilości danych makroskładników oraz podzielić czas na diecie na redukcję i okres stabilizacji.

zestaw metamorfoza

Jak przyspieszyć metabolizm? Zrób to mądrze!

Przedstawiłam Ci w tym wpisie cztery sposoby na realne przyspieszenie metabolizmu. Cztery sprawdzone sposoby! Wiem, że zapewne wolałbyś, żebym pisała o tym, że geny mają olbrzymi wpływ, że wystarczy jeść co 2 godziny czy dodać do obiadu papryczkę chili. Przyspieszenie metabolizmu wymaga jednak bardziej radykalnych zmian niż częstotliwość jedzenia czy rodzaj użytych przypraw. Dałam Ci narzędzia, teraz Ty je wykorzystaj!

PS: Spożywanie ostrych przypraw i suplementów z ekstraktami roślinnymi to świetny pomysł na to jak przyspieszyć trawienie – będzie to znakomite wsparcie do opisanych przeze mnie 4 sposobów na szybki metabolizm.

Przeczytaj również o tym 👉 czy od węglowodanów się tyje.

Artykuł ten nie jest przeznaczony do diagnozowania, ani leczenia chorób. Nie jest alternatywą do kontaktu z lekarzem, ani nie nakłania do zaprzestania leczenia. Zastosowanie się do treści zawartych w tym artykule jest wyborem czytelnika i przejmuje on pełną odpowiedzialność za swoje czyny.

Komentarze

55 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz też

Kaya -10 kg i wymarzona sylwetka

Kaya -10 kg i wymarzona sylwetka

JAK SPALIĆ BRZUCH KORTYZOLOWY?

JAK SPALIĆ BRZUCH KORTYZOLOWY?

Przemiana Ewy z domowym programem treningowym

Przemiana Ewy z domowym programem treningowym

TRENING W SYPIALNI – TRENING Z GUMAMI KWB #285

TRENING W SYPIALNI – TRENING Z GUMAMI KWB #285

TRENINGI Z GUMAMI – PODZIAŁ NA PARTIE CIAŁA

TRENINGI Z GUMAMI – PODZIAŁ NA PARTIE CIAŁA

TRENING DÓŁ BRZUCHA W 17 MINUT – TRENING Z GUMAMI KWB #284

TRENING DÓŁ BRZUCHA W 17 MINUT – TRENING Z GUMAMI KWB #284